GBL- butyrolakton - kontrolowany czy też nie? Status prawny cz. 2

Gamma-butyrolakton status prawny ChemiSIT - opinie dla Sądów, Policji, Prokuratury

Status prawny GBL w niektórych państwa świata

Unia Europejska: GBL nie występuje na liście prekursorów narkotykowych Rozporządzenia (WE) nr 273/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie prekursorów narkotykowych (Dz. U. L 47 z 18.02.2004, z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Rady (WE) nr 111/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. określającego zasady nadzorowania handlu prekursorami narkotyków pomiędzy Wspólnota a państwami trzecimi (Dz. U. L 22/1 z 26.01.2005 r. z późn. zm.)

Australia: GBL jest substancją podlegającą ograniczeniom dotyczącym przywozu a jej import bez pozwolenia jest nielegalny. Przywóz GBL w ilości wykorzystywanej do celów przemysłowych (ponad 1 kg) jest zagrożony karą więzienia i/lub grzywną 825,000 $.

Kanada: GBL jest związkiem kontrolowanym w Wykazie nr VI ustawy „Controlled Drugs and Substances Act”, która narzuca sprzedającym konieczność zbierania informacji dotyczących nabywców GBL. Ustawa ta zakazuje również importu i eksportu GBL, co związane jest z popełnianiem przestępstwa zagrożonego karą do 10 lat pozbawienia wolności lub przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności do 18 miesięcy. Posiadanie GBL w Kanadzie jest nielegalne.

Niemcy: GBL nie stanowi substancji kontrolowanej natomiast jest kontrolowana jest jego dystrybucja. Posiadanie GBL jest legalne, ale może być karalne jeśli celem jest sprzedaż do celów konsumpcyjnych lub do wytwarzania GHB.

Hong Kong: GBL jest kontrolowany, a jego niedozwolone posiadanie w celu odurzenia zagrożone jest grzywną lub karą pozbawienia wolności do 7 lat.

Izrael: Od roku 2007 GBL stanowi substancję kontrolowaną.

Rumunia: GBL jest substancją kontrolowaną od 15 lutego 2010 r.

Szwecja: GBL jest kontrolowany od 1 lutego 2000 r. zaś 1,4-butadion od 1 września 2005 r.

Wielka Brytania: GBL jest związkiem kontrolowanym od 23 grudnia 2009 r., jego posiadanie jest zagrożone karą więzienia do 2 lata natomiast sprzedaż karą pozbawienia wolności do 14 lat.

Norwegia: 1,4-butanodiol i GBL są związkami kontrolowanymi od 24 marca 2010 r.

Włochy: GBL jest kontrolowany od roku 1999. Produkcja, import i eksport GBL wymaga pozwolenia wydawanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Stany Zjednoczone: GBL znajduje się na wykazie substancji kontrolowanych, która nakłada regulacje o charakterze karnym, cywilnym oraz administracyjnym związanym z wytwarzaniem, dystrybucją oraz posiadaniem tego związku.

Status prawny g- butyrolaktonu (GBL) w Polsce

W Polsce g-butyrolakton nie jest literalnie wymieniony w załącznikach Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. 2018 poz. 1591). W rozporządzeniu tym, w wykazie substancji psychotropowych grupy II-P wymieniony jest natomiast kwas 4-hydroksymasłowy (GHB). Ponadto, pod tabelą z wyszczególnionymi związkami należącymi do grupy II-P znajdują się następujące zapisy:

„oraz:

 – izomery substancji psychotropowych wymienionych w niniejszej grupie, jeżeli istnienie takich izomerów jest możliwe w ramach użytego oznaczenia chemicznego, chyba że takie izomery są wyraźnie wyłączone,

 – estry i etery substancji psychotropowych wymienionych w niniejszej grupie, jeżeli istnienie takich estrów i eterów jest możliwe, chyba że są one wymienione w innej grupie,

– sole substancji psychotropowych wymienionych w niniejszej grupie, włączając w to sole estrów, eterów i izomerów, o których mowa wyżej, jeżeli istnienie takich soli jest możliwe”

Opinie toksykologiczne dotyczące klasyfikacji g-butyrolaktonu (GBL)

Opinie toksykologiczne dotyczące g-butyrolaktonu (GBL) na podstawie podpunktu drugiego dotyczącego estrów kwalifikują ten związek jako substancję psychotropową grupy II-P. Podobne stanowisko zostało wyrażone również w Komunikacie Nr 3/2016 Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 15.04.2016 r., w którym wskazano: „γ-butyrolakton (GBL), jako wewnątrzcząsteczkowy ester (lakton) kwasu gamma – hydroksymasłowego (GHB) jest kontrolowany na mocy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2016 r., poz. 224) – substancja psychotropowa grupy II-P.

 

Powiązane wpisy

Potrzebujesz opinii biegłego sądowego? Zapraszam do kontaktu

Kontakt